My Favorite Movies
My favoured movies from recent years.
| BakuJay's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 2 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 3 |
Alien (1979, R) |
|
|
| 4 |
Clerks (1994, R) |
|
|
| 5 |
Clerks II (2006, R) |
|
|
| 6 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 7 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 8 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
|
| 9 |
Dawn of the Dead (2004, R) |
|
|
| 10 |
Ringu ( Ring) (1998, Unrated) |
|
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 12 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 13 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
|
| 14 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 15 |
X2 (2003, PG-13) |
|
|
| 16 |
300 (2007, R) |
|


